
Nederlandse bedrijven zijn ‘zeer terughoudend’ met het plannen van zakenreizen. Volgens een poll van Aon ziet een kwart van de werkgevers er in 2021 helemaal van af om personeel te laten reizen. Een overgrote meerderheid verwacht verder dat het topniveau van 2019 nooit terug zal keren.
Aon, een dienstverlener op het gebied van risico-, pensioen- en gezondheidsoplossingen, heeft een rapport gepubliceerd over de Nederlandse zakenreismarkt, onder de titel Internationaal uitzenden van medewerkers.
Het Amerikaans-Britse bedrijf verzamelde in de periode oktober 2020 tot en met januari 2021 data onder ruim honderd werkgevers uit verschillende sectoren en peilde hoe zakelijke reisbewegingen zich mogelijk zullen ontwikkelen. Het aantal zakenreizen van in Nederland gevestigde bedrijven, zowel binnenlands als internationaal, daalde vorig jaar met 87 procent, in vergelijking met 2019, als gevolg van de pandemie, zo blijkt uit het onderzoek.
Verbetering is traag
Verbetering van de situatie zit er volgens Aon niet snel aan te komen. “Ondanks dat er inmiddels steeds meer duidelijkheid is over mogelijkheden en beperkingen rondom covid-19 vanuit overheden en door een toenemend aantal vaccinaties, zijn werkgevers ook dit jaar nog zeer terughoudend met hun plannen voor internationale reizen en uitzendingen,” zegt Aon. “Zo is een kwart van de werkgevers vooralsnog helemaal niet van plan om zakelijke reizen te plannen, ook niet als het zakelijk essentieel is en/of om reizen in eigen land gaat.”
In het Aon-rapport staat verder dat door het vele thuiswerken sinds vorig jaar zakenreizen “logischerwijs onder een vergrootglas” zijn komen te liggen bij werkgevers. “Zij willen per slot van rekening medewerkers alleen laten reizen als dat veilig en verantwoord is. Buiten het feit dat reizen moeilijker wordt aangezien veel landen een inreisverbod hebben of er lokale reisbeperkingen gelden, kiezen werkgevers in 2021 er bewust voor om zakelijke reizen tijdelijk te staken om te zien hoe de coronapandemie zich ontwikkelt. Welzijn van werknemers is nóg meer topprioriteit geworden.”
Aon heeft ook gepeild wat de verwachtingen van bedrijven voor de langere termijn zijn. 90 procent van de werkgevers denkt dat het aantal zakenreizen na de pandemie nooit meer boven het niveau van 2019 zal uitkomen. “Aan de ene kant hangt het af van de eigen continuïteit en aan de andere kant zien werkgevers nieuwe uitdagingen om medewerkers weer verantwoord te laten reizen. Ook zal niet iedereen staan te springen om een korte uitzending of zakelijke reis naar een verhoogd risicogebied te maken,” aldus Aon.
Foto: Aon Nederland
