Een Europees programma rond drones wil vanaf volgend jaar proeven doen met vliegende taxi’s, zonder piloot. Nederland is betrokken bij het project, dat “een veilige integratie van drones in een stedelijke omgeving” wil aantonen.
Air Mobility Urban –Large Experimental Demonstrations (AMU-LED) heet het project voluit. Initiator is de Europese Commissie, maar ook landen buiten de Europese Unie, zoals Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn erbij betrokken. Vliegtuigbouwers Airbus en Boeing zijn beide partners in het programma.
Het Koninklijk Nederlands Lucht- en Ruimtevaartcentrum (NLR) in Amsterdam is een van de uitvoerders. In een verklaring spreekt het NLR over “een ambitieus initiatief” dat een looptijd van twee jaar zal hebben. In 2022 zullen op vijf locaties in drie landen testen worden uitgevoerd met drones die personen aan boord hebben: in Spanje (Santiago de Compostela), het Verenigd Koninkrijk (Cranfield) en in Nederland (zowel in Amsterdam, Rotterdam als Enschede).
Henk Hesselink van NLR, de technical manager van het project zegt: “Een van de betrokken partners laat nu al in China mensen een rondvlucht maken in een drone die wordt bestuurd vanaf de grond. Er moet nog veel geregeld worden, maar zo concreet zouden wij het ook willen maken: personen en vracht zonder meevliegende piloot vervoeren.”
Een andere Nederlandse instelling die deelneemt aan AMU-LED is Space53 in Enschede. Volgens Marc Sandelowsky van Space53 wordt de bemande drone over enkele jaren een “hot item,” wereldwijd. “Wij kunnen als drone-innovatiecluster niet wachten om daadwerkelijk in de praktijk met deze nieuwe technologie aan de slag te gaan. We voorzien goede kansen voor Nederlandse ontwikkelaars om hierin een internationale marktpositie op te bouwen, mits we in dit project kunnen aantonen dat het veilig en verantwoord kan,” aldus Sandelowsky.