Topman Thomas Enders van Airbus vindt dat Duitsland de arbeidsmarkt moet aanpassen om zo honderdduizenden immigranten – met name vluchtelingen uit het Midden-Oosten – snel aan werk te helpen.
“We moeten de moed hebben de markt te dereguleren, zoals dat ook in de Verenigde Staten is gebeurd,” schrijft Enders in de Süddeutsche Zeiting. Enders bepleit meer flexibiliteit bij korte-termijncontracten en op het gebied van de lonen.
“Moeilijk voorstelbaar dat het kan wellicht, maar in de VS zie je dat immigranten heel snel na hun aankomst aan het werk mogen, daar kan het wel,” aldus Enders. “Als de drempel om op de arbeidsmarkt te komen te hoog is, zal de integratie van immigranten in de maatschappij falen. Het is beter om onderaan de ladder te beginnen met een laagbetaald baantje in plaats van een uitkering te krijgen, niets te doen en je te vervelen.”
Duitse economen denken dat zich onder de vele vluchtelingen niet alleen potentiële werknemers voor laagbetaald werk bevinden; in een land als Syrië stond voordat de burgeroorlog uitbrak het technisch onderwijs op een hoog niveau, onder de vluchtelingen bevinden zich ook ingenieurs en andere hoogopgeleiden. In bepaalde delen van de Duitse industrie is juist behoefte aan ingenieurs en monteurs.