Luchtvaartmaatschappij El Al staat orthodoxe passagiers toe bij het instappen te weigeren naast een vrouw te gaan zitten en daar veel misbaar over te maken. Dit zegt de joods-Amerikaanse Sharon Shapiro die een petitie is begonnen tegen wat zij ‘harassment’ noemt.
Shapiro zegt dat zij op vluchten van EL Al vaak wordt lastiggevallen door ultra-orthodoxe mannen die willen dat ze ergens anders gaat zitten. Ze heeft nu petition on change.org online gezet, gericht aan El Al, met als inzet: “Stop de intimidatie, de pesterijen en de discriminatie tegen vrouwen aan boord.” Inmiddels hebben 1.500 mensen de petitie gesteund.
Tussen grote Amerikaanse steden en Israël is veel vliegverkeer, zakelijk en voor familie. Behalve EL Al vliegen veel Amerikaanse airlines op de route. Ook bij Europese maatschappijen, waaronder British Airways en easyJet – die beide op Tel Aviv vliegen – zijn klachten binnengekomen van vrouwelijke passagiers die door ultraorthodoxe mannelijke passagiers werden gevraagd hun zitplaats op te geven.
Shapiro zegt respect te willen opbrengen voor de standpunten van ultra-orthodoxen. “Maar het is niet oké als vrouwelijke passagiers worden geïntimeerd en lastiggevallen. Er kan best vriendelijk worden gevraagd om het opgeven van een zitplaats, maar als iemand nee zegt, mag ze niet onder druk worden gezet.”
Volgens Shapiro en haar medestanders biedt El Al zelf geen oplossingen door bij voorbeeld van te voren al stoelen aan de orthodoxe mannen toe te wijzen. Het probleem openbaart zich dan ook pas bij het boarden en loopt vaak uit op geruzie tussen passagiers. Want lang niet alle aangesproken vrouwen zijn bereid hun zitplaats op te geven.
Vorige week ontstond chaos op een een El Al-vlucht tussen New York JFK en Tel Aviv met honderden ultra-orthodoxen aan boord. Bij vertrek zorgden de orthodoxen eerst voor een lange vertraging omdat niet alle vrouwen en mannen konden worden gescheiden. De orthodoxen stemden uiteindelijk in met vertrek, maar eenmaal in de lucht bleven de mannen voor een groot deel van de elf uur durende vlucht gegroepeerd in het gangpad staan, omdat ze niet naast vrouwelijke passagiers wilden zitten.
El Al zegt heeft in een reactie gezegd de klachten te zullen onderzoeken. “En als er mogelijkheden voor verbetering zijn zullen we dat overwegen.”

