Schiphol is ontevreden over de beschikbaarheid van de Koninklijke Marechaussee, waardoor vaak lange rijen ontstaan bij de grenscontrole. CEO Jos Nijhuis vraagt van de regering “geld en politieke snelheid” om het probleem op te lossen.
Nijhuis heeft dit vrijdag gezegd bij de presentatie van de jaarcijfers 2015. De topman wees erop dat de bezetting van de marechaussee op Schiphol “al jaren krap” is en dat door “het dreigingsniveau in Nederland en de toestroom van asielzoekers” de beschikbaarheid van personeel voor de paspoortcontrole “helemaal zwaar onder druk staat.”
“We hebben begrip voor de precaire situatie van de Kmar (Koninklijke Marechaussee, red.), maar we willen benadrukken dat het hier gaat om een nijpend probleem. De kwaliteitsperceptie van Schiphol én van onze airlines staat op het spel,” aldus Nijhuis.
De CEO heeft aan ‘Den Haag’ gevraagd om meer middelen ter beschikking te stellen, vooral met het oog op de komende drukte van de mei- en zomervakantie. Hij kijkt naar twee oplossingen: meer marechaussees en verbetering van de elektronische paspoortcontrole. Nijhuis geeft desgevraagd toe dat de snelheid van de elektronische poortjes, waarbij passagiers worden gescand op basis van hun paspoort en gezichtsherkenning, nu te wensen overlaten. “Dat systeem is zeker nog niet perfect, maar we werken eraan.”
Nijhuis: “We moeten intensief blijven praten (met de regering, red.) over creatieve oplossingen voor de korte termijn. Oplossingen die tijdig komen en het gewenste effect sorteren: geen lange wachtrijen meer voor de paspoortcontrole.”