In Las Vegas wordt volgende week de Radical Innovation Award uitgereikt voor het meest innovatieve hotelontwerp. De twee kanshebbers: een groen en een 3D-geprint hotel.
De eerste finalist is The Green Air Hotel, dat is bedacht door de Chinese architect Lip Chiong. Hij wil natuurlijke ‘groene longen’ – planten dus – in bestaande hotels installeren, zodat deze de lucht filteren. Volgens Chiong kunnen zowel bestaande als nieuwe hotels profiteren van dit idee. “Het is een duurzaam, symbiotisch concept, dat resulteert in een natuurlijke en verjongende hotelbeleving,” aldus Chiong tegen Hotel News Now.
Het idee komt voort uit Ciongs Chinese afkomst. Luchtvervuiling is een groot probleem in China. Er worden zelfs blikjes frisse lucht verkocht, die gretig aftrek vinden. Maar smog is naturlijk niet alleen een Chinees probleem. “De zorgen over luchtvervuiling nemen snel toen, niet alleen in China, maar ook in India en andere opkomende economieën,” zegt Chiong. “Er is dus een grote markt voor mijn idee. Dus waarom zou je een generiek hotel bouwen met standaard faciliteiten, als je ook een Green Air Hotel kunt creëren, dat de luchtkwaliteit verbetert en tegelijkertijd de omgeving mooier maakt?”
De tweede finalist is Hotel 2020, waarbij 3D-printers en virtuele toepassingen van technologie centraal staan. Het interieur wordt met 3D-printers gemaakt, versterkt met composieten. Tot zover is het duidelijk. Maar wat de virtuele elementen zijn, dat blijft een beetje vaag, al belooft de ontwerper “interactie met de ruimten” en “een magische ervaring”.
Dan is het S_LOT hotel, dat een eervolle vermelding heeft gekregen, makkelijker uit te leggen. Het is een modulair hotel, dat op ongebruikte parkeerplaatsen kan worden neergezet. Om zoveel mogelijk gebruik te maken van een beperkt oppervlak, kunnen de modules boven elkaar worden geplaatst, eventueel in variërende hoogten, zodat de façade van het hotel altijd anders is. Het systeem is makkelijk uit te breiden of kleiner te maken, aldus de ontwerpers.
Die flexibiliteit vind je ook in de inzending van OVA Studio, dat in Hong Kong is gevestigd. Het zogeheten Hive-Inn hotel is gemaakt van containers, die gemakkelijk kunnen worden losgemaakt uit de ‘bijenkorf’ zonder dat dat ten koste gaat van de structuur. Je zou dus elke nacht 100 procent bezetting kunnen realiseren. Elke container heeft een eigen thema, zoals Ferrari of Godiva-chocola. Het zijn dus niet alleen hotelkamers, maar ook marketinginstrumenten voor verschillende merken.